5 najbardziej utytułowanych afrykańskich piłkarzy

Wielu fanów piłki nożnej zastanawia się, kim są najbardziej utytułowani afrykańscy piłkarze. Oprócz Pucharu Świata afrykański piłkarz zdobył prawie wszystkie tytuły piłkarskie. Jednak niektórzy afrykańscy piłkarze zdobyli więcej trofeów niż ich afrykańscy odpowiednicy. Ciekawie byłoby dowiedzieć się, którzy afrykańscy piłkarze zdobyli najwięcej trofeów.

Oto pięciu najbardziej utytułowanych afrykańskich piłkarzy w historii.

1. Hossam Ashour – 39 trofeów

(Zdjęcie: Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images)

Najbardziej utytułowany zawodnik Afryki jest w rzeczywistości drugim najbardziej utytułowanym zawodnikiem na świecie, po Danim Alvesie. Nazywa się Hossam Ashour.

Hossam to egipski piłkarz, który grał jako pomocnik w drużynie Al Ahly w latach 2003–2024, występując w ponad 290 meczach.

Choć w reprezentacji Egiptu wystąpił tylko czternaście razy, w sumie zdobył aż 39 trofeów.

Zdobył 13 tytułów egipskiej Premier League, 4 Puchary Egiptu, 10 Superpucharów Egiptu, 6 Ligi Mistrzów CAF, 1 Puchar Konfederacji CAF i 5 Superpucharów CAF.

2. Hossam Hassan – 35 trofeów

Hossam jest prawdopodobnie jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy na świecie. Jego kariera trwała 24 lata, od 1984 do 2008 roku. Biorąc pod uwagę drobne trofea, Hossam Hassan ma w sumie 41 tytułów. Jednak większość turniejów, które wygrał, zostało odwołanych. Ta lista zawiera ważne trofea, w które nadal się gra.

11 razy wygrał egipską Premier League z Al Ahly i 3 razy z Zamalek SC. Hossam Hassan zdobył 5 Pucharów Egiptu, 2 Superpuchary Egiptu, 5 Pucharów Konfederacji CAF, 2 Trofea Ligi Mistrzów CAF i 1 Superpuchar CAF. Raz wygrał także ZEA Pro League z Al Ainem.

Z reprezentacją Egiptu Hassan zdobył trzy tytuły Pucharu Narodów Afryki, jeden Puchar Narodów Arabskich (obecnie znany jako Puchar Arabów FIFA) i złoty medal w turnieju piłki nożnej mężczyzn podczas Igrzysk Ogólnoafrykańskich w 1987 roku.

Hossam Hassan jest także najlepszym strzelcem Egiptu i trzecim najczęściej występującym zawodnikiem w międzynarodowej piłce nożnej.

3. Mohamed Aboutrika – 25 trofeów

Nie da się grać dla Al Ahly długo bez zdobywania trofeów, a Aboutrika jest tego dowodem. Mohamed Aboutrika jest niewątpliwie jednym z najbardziej niedocenianych afrykańskich piłkarzy wszechczasów, a większość swojej kariery grał w Egipcie w drużynie Al Ahly.

Zdobył 7 mistrzostw Egiptu, 5 trofeów Ligi Mistrzów CAF, 2 Puchary Egiptu, 4 Superpuchary Egiptu, 4 Superpuchary CAF i dwukrotnie Puchar Narodów Afryki. W sumie były napastnik zdobył w swojej karierze około 25 głównych tytułów mistrzowskich.

4. Samuel Eto'o – 20 trofeów

Samuel Eto'o to jedna z największych legend afrykańskiego futbolu, zdobywca niemal wszystkich trofeów dostępnych w piłce nożnej.

Większość zwycięstw Eto'o odniósł z Barceloną, gdzie kilkakrotnie wygrywał La Liga i Ligę Mistrzów UEFA. Z reprezentacją Kamerunu zdobył także Puchar Narodów Afryki.

Samuel Eto'o ma imponującą walizkę z trofeami, która obejmuje trzy tytuły Ligi Mistrzów UEFA, trzy tytuły La Liga, dwa tytuły Copa del Rey, dwa tytuły Copa Catalunya i dwa Superpuchary Hiszpanii. Podczas swojej pracy w Interze Mediolan zdobył 1 tytuł Serie A, 2 Puchary Włoch, 1 Superpuchar Włoch i raz Klubowe Mistrzostwo Świata FIFA. Z reprezentacją Kamerunu Eto'o zdobył raz złoty medal olimpijski i dwukrotnie Puchar Narodów Afryki w 2000 roku.

5. Didier Drogba – 18 trofeów

(Zdjęcie: Mike Hewitt/Getty Images)

Choć Didierowi Drogbie nie udało się zdobyć trofeum dla reprezentacji narodowej, w swojej klubowej karierze zdobył wiele tytułów, co czyni go jednym z najbardziej utytułowanych afrykańskich piłkarzy.

Didier Drogba zdobył z Chelsea cztery tytuły mistrzowskie Premier League, cztery Puchary Anglii, trzy Puchary Ligi Piłkarskiej, dwie Tarcze Społeczności FA i tytuł Ligi Mistrzów UEFA. Grając dla Galatasaray, zdobył Süper Lig, Puchar Turcji i Superpuchar Turcji. Pod koniec swojej kariery Drogba wygrał Konferencję Zachodnią (USL) z Phoenix Rising w 2018 roku.