Cei 5 cei mai decorați fotbaliști africani

Mulți fani de fotbal se întreabă cine sunt cei mai decorați fotbaliști africani. Pe lângă Cupa Mondială, un fotbalist african a câștigat aproape toate titlurile de fotbal. Cu toate acestea, unii fotbaliști africani au câștigat mai multe trofee decât omologii lor africani. Ar fi interesant de aflat care fotbaliști africani au câștigat cele mai multe trofee.

Așadar, iată cei cinci fotbaliști africani cei mai decorați din istorie.

1. Hossam Ashour – 39 de trofee

(Fotografia de Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images)

Cel mai decorat jucător din Africa este de fapt al doilea cel mai decorat jucător din lume, după Dani Alves. Numele lui este Hossam Ashour.

Hossam este un fotbalist egiptean care a jucat ca mijlocaș la Al Ahly între 2003 și 2024, având peste 290 de apariții.

Deși a jucat doar de paisprezece ori pentru naționala Egiptului, a câștigat nu mai puțin de 39 de trofee în total.

A câștigat 13 titluri din Premier League egipteană, 4 cupe ale Egiptului, 10 Supercupe ale Egiptului, 6 Liga Campionilor CAF, 1 Cupă a Confederațiilor CAF și 5 Supercupe CAF.

2. Hossam Hassan – 35 de trofee

Hossam este, fără îndoială, unul dintre cei mai decorați jucători de fotbal din lume. Cariera sa a durat 24 de ani, din 1984 până în 2008. Luând în considerare trofeele minore, Hossam Hassan are în total 41 de titluri. Cu toate acestea, majoritatea turneelor ​​pe care le-a câștigat au fost anulate. Această listă conține trofee importante care se joacă și astăzi.

A câștigat Premier League egipteană de 11 ori cu Al Ahly și de 3 ori cu Zamalek SC. Hossam Hassan a câștigat 5 cupe ale Egiptului, 2 Supercupe ale Egiptului, 5 Cupe ale Confederațiilor CAF, 2 trofee ale Ligii Campionilor CAF și 1 Supercupă CAF. El a câștigat și UAE Pro League o dată cu Al Ain.

Cu echipa națională a Egiptului, Hassan a câștigat trei titluri de Cupa Africii a Națiunilor, o Cupă a Națiunilor Arabe (cunoscută acum sub denumirea de Cupa Arabă FIFA) și o medalie de aur la turneul de fotbal masculin la Jocurile All-Africa din 1987.

Hossam Hassan este, de asemenea, golgheterul Egiptului și al treilea jucător cu cele mai multe selecții din fotbalul internațional.

3. Mohamed Aboutrika – 25 de trofee

Nu poți juca pentru Al Ahly mult timp fără să strângi trofee și Aboutrika este dovada asta. Mohamed Aboutrika este, fără îndoială, unul dintre cei mai subestimați fotbaliști africani din toate timpurile și a jucat cea mai mare parte a carierei sale în Egipt cu Al Ahly.

A câștigat 7 campionate egiptene, 5 trofee ale Ligii Campionilor CAF, 2 cupe ale Egiptului, 4 Supercupe ale Egiptului, 4 Supercupe ale CAF și de două ori Cupa Africii a Națiunilor. În total, fostul atacant a câștigat în jur de 25 de titluri majore în carieră.

4. Samuel Eto'o – 20 de trofee

Samuel Eto'o este una dintre cele mai mari legende ale fotbalului african, câștigând aproape toate trofeele din fotbal.

Majoritatea victoriilor lui Eto'o au venit cu Barcelona, ​​unde a câștigat în mai multe rânduri Liga Campionilor și UEFA Champions League. El a câștigat și titlul Cupei Africii Națiunilor cu echipa națională a Camerunului.

Samuel Eto'o are o cutie de trofee impresionantă, care include trei titluri UEFA Champions League, trei titluri La Liga, două titluri Copa del Rey, două titluri Copa Catalunya și două Supercupe ale Spaniei. În perioada petrecută la Inter Milano, a câștigat 1 titlu în Serie A, 2 Coppa Italia, 1 Supercupă Italiei și o dată Cupa Mondială a Cluburilor FIFA. Cu echipa națională a Camerunului, Eto'o a câștigat medalia olimpică de aur o dată și Cupa Africii a Națiunilor de două ori în 2000.

5. Didier Drogba – 18 trofee

(Fotografia de Mike Hewitt/Getty Images)

Deși Didier Drogba nu a reușit să câștige un trofeu pentru echipa națională, a câștigat multe titluri în cariera sa de club, făcându-l unul dintre cei mai decorați fotbaliști africani.

Didier Drogba a câștigat patru titluri din Premier League, patru Cupe FA, trei Cupe ale Ligii de Fotbal, două FA Community Shields și un titlu de UEFA Champions League cu Chelsea. Când a jucat pentru Galatasaray, a câștigat Süper Lig, Cupa Turciei și Supercupa Turciei. Spre sfârșitul carierei, Drogba a câștigat Conferința de Vest (USL) cu Phoenix Rising în 2018.