5 najodlikovanijih afričkih fudbalera

Mnogi ljubitelji fudbala se pitaju ko su najodlikovaniji afrički fudbaleri. Osim Svjetskog prvenstva, afrički fudbaler je osvojio skoro svaku fudbalsku titulu. Međutim, neki afrički fudbaleri osvojili su više trofeja od svojih afričkih kolega. Bilo bi zanimljivo saznati koji su afrički fudbaleri osvojili najviše trofeja.

Evo pet najodlikovanijih afričkih fudbalera u istoriji.

1. Hossam Ashour – 39 trofeja

(Fotografija: Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images)

Najodlikovaniji igrač Afrike je zapravo drugi najodlikovaniji igrač na svijetu, nakon Danija Alvesa. Njegovo ime je Hossam Ashour.

Hossam je egipatski fudbaler koji je igrao kao vezni za Al Ahly između 2003. i 2024. godine, odigravši preko 290 nastupa.

Iako je za reprezentaciju Egipta igrao samo četrnaest puta, ukupno je osvojio čak 39 trofeja.

Osvojio je 13 titula egipatske Premijer lige, 4 Kupa Egipta, 10 egipatskih Superkupova, 6 CAF Lige šampiona, 1 Kup konfederacija CAF i 5 CAF Superkupova.

2. Hossam Hassan – 35 trofeja

Hossam je jedan od najodlikovanijih fudbalera na svijetu. Njegova karijera trajala je 24 godine, od 1984. do 2008. Uzimajući u obzir manje trofeje, Hossam Hassan ima ukupno 41 titulu. Međutim, većina turnira koje je osvojio je otkazana. Ova lista sadrži važne trofeje koji se igraju i danas.

Osvojio je egipatsku Premijer ligu 11 puta sa Al Ahlyjem i 3 puta sa Zamalek SC. Hossam Hassan je osvojio 5 egipatskih kupova, 2 egipatska superkupa, 5 kupova CAF konfederacija, 2 trofeja CAF Lige prvaka i 1 CAF Superkup. Takođe je jednom osvojio Pro ligu UAE sa Al Ainom.

Sa egipatskom reprezentacijom, Hasan je osvojio tri titule Afričkog kupa nacija, jedan Kup arapskih nacija (sada poznat kao FIFA arapski kup) i zlatnu medalju na muškom fudbalskom turniru na Olimpijskim igrama 1987. godine.

Hossam Hassan je također najbolji strijelac Egipta i treći igrač po broju utakmica u međunarodnom fudbalu.

3. Mohamed Aboutrika – 25 trofeja

Ne možete igrati za Al Ahly dugo bez skupljanja trofeja i Aboutrika je dokaz za to. Mohamed Aboutrika je nesumnjivo jedan od najpotcijenjenijih afričkih fudbalera svih vremena i većinu svoje karijere igrao je u Egiptu sa Al Ahlyjem.

Osvojio je 7 egipatskih prvenstava, 5 trofeja CAF Lige prvaka, 2 Kupa Egipta, 4 Superkupa Egipta, 4 CAF Superkupa i dva puta Afrički kup nacija. Bivši napadač je ukupno osvojio oko 25 velikih titula u karijeri.

4. Samuel Eto'o – 20 trofeja

Samuel Eto'o je jedna od najvećih legendi afričkog fudbala, koji je osvojio skoro svaki trofej koji postoji u fudbalu.

Eto'o je većinu pobjeda ostvario u Barceloni, gdje je u nekoliko navrata osvojio La Ligu i UEFA Ligu prvaka. Sa reprezentacijom Kameruna osvojio je i titulu Afričkog kupa nacija.

Samuel Eto'o ima impresivan kofer trofeja koji uključuje tri titule UEFA Lige šampiona, tri titule La Lige, dve titule Kupa kralja, dve titule Kupa Katalonije i dva španska Superkupa. Tokom svog boravka u Interu iz Milana, osvojio je 1 titulu u Seriji A, 2 Kup Italije, 1 Superkup Italije i jednom FIFA klupsko Svetsko prvenstvo. Sa reprezentacijom Kameruna, Eto'o je jednom osvojio zlatnu olimpijsku medalju i dva puta Afrički kup nacija 2000. godine.

5. Didier Drogba – 18 trofeja

(Fotografija Mike Hewitt/Getty Images)

Iako Didier Drogba nije uspio da osvoji trofej za reprezentaciju, osvojio je mnoge titule u svojoj klupskoj karijeri, što ga čini jednim od najodlikovanijih afričkih fudbalera.

Didier Drogba je sa Chelseajem osvojio četiri titule u Premijer ligi, četiri FA kupa, tri kupa u fudbalskoj ligi, dva FA Community Shielda i titulu UEFA Lige šampiona. Kada je igrao za Galatasaray, osvojio je Super ligu, Kup Turske i Turski Superkup. Pred kraj karijere, Drogba je osvojio Zapadnu konferenciju (USL) sa Phoenix Risingom 2018. godine.