5 самых тытулаваных афрыканскіх футбалістаў

Многія аматары футбола задаюцца пытаннем аб тым, хто самыя тытулаваныя афрыканскія футбалісты. Акрамя чэмпіянату свету, афрыканскі футбаліст выйграў амаль усе футбольныя тытулы. Аднак некаторыя афрыканскія футбалісты заваявалі больш трафеяў, чым іх афрыканскія калегі. Было б цікава даведацца, хто з афрыканскіх футбалістаў заваяваў больш за ўсё трафеяў.

Такім чынам, вось пяць самых тытулаваных афрыканскіх футбалістаў у гісторыі.

1. Хосам Ашур – 39 трафеяў

(Фота Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images)

Самы тытулаваны гулец Афрыкі з'яўляецца другім гульцом у свеце пасля Дані Алвеса. Яго клічуць Хосам Ашур.

Хосам - егіпецкі футбаліст, які з 2003 па 2024 год выступаў на пазіцыі паўабаронцы за "Аль-Ахлі", згуляўшы больш за 290 матчаў.

Нягледзячы на ​​тое, што ён толькі чатырнаццаць разоў гуляў за нацыянальную зборную Егіпта, ён заваяваў не менш за 39 трафеяў.

Ён выйграў 13 тытулаў прэм'ер-лігі Егіпта, 4 Кубка Егіпта, 10 Суперкубкаў Егіпта, 6 Ліг чэмпіёнаў CAF, 1 Кубак канфедэрацый CAF і 5 Суперкубкаў CAF.

2. Хосам Хасан - 35 трафеяў

Хосам, магчыма, адзін з самых тытулаваных футбалістаў у свеце. Яго кар'ера доўжылася 24 гады, з 1984 па 2008 год. З улікам дробных трафеяў у Хосама Хасана 41 тытул. Аднак большасць выйграных ім турніраў былі адмененыя. Гэты спіс змяшчае важныя трафеі, за якія разыгрываюцца і сёння.

Ён 11 разоў выйграваў Прэм'ер-лігу Егіпта з Аль-Ахлі і 3 разы з Замалек СК. Хасам Хасан выйграў 5 кубкаў Егіпта, 2 суперкубка Егіпта, 5 кубкаў канфедэрацый CAF, 2 трафеі Лігі чэмпіёнаў CAF і 1 суперкубак CAF. Ён таксама выйграў Pro League ААЭ адзін раз з Аль-Айн.

Са зборнай Егіпта Хасан выйграў тры тытулы Кубка афрыканскіх нацый, адзін Кубак арабскіх нацый (цяпер вядомы як Арабскі кубак ФІФА) і залаты медаль у мужчынскім футбольным турніры на Усеафрыканскіх гульнях 1987 года.

Хосам Хасан таксама з'яўляецца найлепшым бамбардзірам Егіпта і трэцім гульцом па колькасці матчаў у міжнародным футболе.

3. Махамед Аутрыка - 25 трафеяў

Вы не можаце доўга гуляць за Аль-Ахлі, не збіраючы трафеі, і Aboutrika таму доказ. Махамед Абутрыка, несумненна, з'яўляецца адным з самых недаацэненых афрыканскіх футбалістаў усіх часоў і большую частку сваёй кар'еры гуляў у Егіпце за Аль-Ахлі.

Ён выйграў 7 чэмпіянатаў Егіпта, 5 трафеяў Лігі чэмпіёнаў CAF, 2 Кубка Егіпта, 4 Суперкубка Егіпта, 4 Суперкубка CAF і двойчы Кубак афрыканскіх нацый. Усяго за сваю кар'еру былы нападаючы выйграў каля 25 буйных тытулаў.

4. Самуэль Это'О - 20 трафеяў

Самуэль Это'О - адна з найвялікшых легенд афрыканскага футбола, якая выйграла амаль усе трафеі, якія ёсць у футболе.

Большасць перамог Это'О атрымаў з "Барселонай", дзе ён некалькі разоў выйграваў Ла Лігу і Лігу чэмпіёнаў УЕФА. Ён таксама выйграў Кубак афрыканскіх нацый са зборнай Камеруна.

У Самуэля Это'О ёсць уражлівы трафей, які ўключае тры тытулы ў Лізе чэмпіёнаў УЕФА, тры тытулы ў Ла Лізе, два тытулы ў Кубку Іспаніі, два тытулы ў Кубку Каталоніі і два Суперкубкі Іспаніі. Падчас свайго знаходжання ў міланскім "Інтэры" ён выйграў 1 тытул Серыі А, 2 Кубка Італіі, 1 Суперкубак Італіі і адзін раз клубны чэмпіянат свету па футболе. Са зборнай Камеруна Это'О адзін раз выйграў залаты алімпійскі медаль і двойчы выйграў Кубак афрыканскіх нацый у 2000 годзе.

5. Дыдзье Драгба - 18 трафеяў

(Фота Майка Х'юіта/Getty Images)

Нягледзячы на ​​тое, што Дыдзье Драгба не здолеў выйграць трафей для нацыянальнай зборнай, ён выйграў шмат тытулаў у сваёй клубнай кар'еры, што зрабіла яго адным з самых тытулаваных афрыканскіх футбалістаў.

Дыдзье Драгба выйграў чатыры тытулы Прэм'ер-лігі, чатыры Кубка Англіі, тры Кубкі футбольнай лігі, два FA Community Shields і тытул чэмпіёна Лігі чэмпіёнаў УЕФА з "Чэлсі". Калі ён гуляў за Галатасарай, ён выйграў Вышэйшую лігу, Кубак Турцыі і Суперкубак Турцыі. Бліжэй да канца сваёй кар'еры Драгба выйграў Заходнюю канферэнцыю (USL) з Phoenix Rising у 2018 годзе.