Ludogorets vs Ferencvaros – Këshilla për parashikim, shanse dhe baste

Kushdo që e fiton këtë ndeshje do të kalojë në fazën eliminatore të UEFA Europa League (UEL), me Ludogorets që ka mesatarisht 3,6 gola gjithsej për lojë në fazën e grupeve të UEL deri më tani, dhe vetëm një nga pesë ndeshjet e tyre pa gola në pjesën e parë (HT: W1 , D1, L3), prisni një lojë të gjallë këtu. Vetëm një humbje në 14 ndeshjet e tyre të fundit konkurruese në shtëpi do të jetë një nxitje morale për nikoqirët (G9, D4, L1), të cilët kanë humbur dy nga tre H2H-të e fundit, megjithëse kanë fituar 3-0 të fundit. Ashtu si me fitoren H2H, 15 nga 16 fitoret e fundit të Ludogorets në shtëpi janë arritur me -1 handikap. Ferencváros është i pamposhtur në dy ndeshjet e UEL-it në fazën e grupeve si mysafir këtë sezon (W1, D1), me të dyja ndeshjet që kanë prodhuar dy ose më pak gola në total. Në mënyrë mbresëlënëse, kampionët hungarez kanë humbur vetëm një nga 11 udhëtimet e fundit konkurruese jashtë vendit (G8, D2, L1), duke shënuar të paktën dy gola në shtatë nga ato ndeshje. Rekordi i vizitorëve në ndeshjet e fazës së grupeve të Evropës si mysafirë është i mirë (3, barazime, 1 barazime) dhe në fakt më i mirë se rekordi i tyre në shtëpi (3, 5 barazime). Megjithatë, mos prisni shumë gola: nëntë nga dhjetë ndeshjet e fundit të Ferencváros në UEL kanë shënuar nën 3 gola (përfshirë kualifikimet). lojtarët për të parë: Claudiu Keserü shënoi për Ludogorets në ndeshjen e fundit të UEL - katër golat e tij në fazën e grupeve erdhën pas pushimit. Ferencváros nuk ka humbur ende kur Tokmac Nguen U ngjit në skuadër këtë sezon (G7, D1): ai shënoi në dy nga tre H2H. sulm statistikor: Goli i parë është shënuar në minutën e 15-të në tre nga katër ndeshjet e fundit të Ludogorets në shtëpi. Të dyja skuadrat kanë shënuar në pjesën e dytë në tre nga pesë ndeshjet e fundit të Ferencváros jashtë fushe. Goli i parë u shënua në minutën e 20-të në tre H2H-të e mëparshme.