💡Burim direkt nga LEAGUELANE.com. Për këshilla fitimprurëse ditore vizitoni lidhjen e tyre PARASHIKIMET PREMIUM.

Premier League angleze
Data: E shtunë, 31 tetor 2024
Nisja në 15:00 MB / 16:00 CET
Vendndodhja: Turf Moor (Burnley).

Chelsea ka pasur një fillim të vështirë të sezonit, por ia vlen të fitojë në ndeshjen e së shtunës në Ligën Premier angleze kundër Burnley.

Blutë po vijnë nga një fitore e madhe 4-0 në Krasnodar dhe përfunduan një seri prej tre barazimesh radhazi në të gjitha garat.

Do të jetë inkurajuese për Frank Lampard që Hakim Ziyech më në fund të ketë emrin e tij në listën e rezultateve dhe lojtarë si Timo Werner dhe Christian Pulisic të bashkohen për të përfunduar fitoren në Rusi.

Chelsea mposhti Manchester United javën e kaluar në Premier League dhe do të jetë në kërkim të fitores së tretë të sezonit në 7 përpjekje.

Burnley është një hije e vetes së tyre të mëparshme dhe është kapur në anën e gabuar të tabelës, duke barazuar në 5 ndeshje deri tani.

Ata humbën 1-0 ndaj Spurs javën e kaluar dhe kjo nxjerr në pah edhe një herë problemet e tyre në departamentin e shënimeve. Chris Wood mungon dhe ka arritur vetëm 1 gol deri më tani, ndërsa sulmuesit e tjerë Ashley Barnes, Jay Rodriguez dhe Michael Vydra nuk kanë shënuar ende një gol këtë sezon.

Kjo është arsyeja pse Blutë kanë një çmim të ulët në 1,50 për të fituar në Turf Moor, ndërsa vizitorët mund të bastojnë me 5,50.

Burnley v Chelsea kokë më kokë

Kanë pasur 12 takime në Premier League mes këtyre dy skuadrave që nga viti 2009 dhe Chelsea ka një rekord të shkëlqyer me 8 fitore. Burnley ka arritur të fitojë vetëm një herë, ndërsa 3 janë në ngecje.

Në ndeshjen e sezonit të kaluar, blutë fituan të dyja ndeshjet, 3-0 në Bridge dhe 4-2 në Turf Moor.

Në 6 përballjet e fundit direkte ka pasur më shumë se 2,5 gola.

Dhe në fund, Chelsea fitoi 5 dhe barazoi tjetrën në 6 vizitat e fundit në këtë stadium.

Parashikimi Burnley vs Chelsea

Me një rekord të shkëlqyer h2h dhe formë të shkëlqyer shënimi në anën e tij, ai nuk duhet të shikojë më larg se një fitore të Bluve të shtunën. Akuzat e Frank Lampard kanë disa probleme në zonën e mbrojtjes, por duhet të merren mirë me një repart sulmues që ka shënuar vetëm 1 gol këtë sezon.

Përveç opsioneve të mira për blutë në pankinë dhe nëse Lampard vendos të pushojë Wernerin, kjo hap një mundësi për të rinjtë Tammy Abraham ose Olivier Giroud dhe është gjithashtu rasti për Kai Havertz, i cili ka një zëvendësues pothuajse të ngjashëm në Pulisic. . ose Mason Mount.

Mund të shohim gjithashtu se ndeshjet që përfshijnë Chelsean janë të hapura në pjesën e dytë dhe 5 nga 6 golat jashtë saj këtë sezon u zhvilluan në 45 minutat e fundit të lojës dhe, për rrjedhojë, më shumë se 1,5 gola në pjesën e dytë është një largim i mirë.