Porto x Nacional LIVE [HD]: Vezi unde să urmărești Liga NOS LIVE

Porto se va confrunta cu Nacional în aia Duminică (20), ora 17:00 (ora Braziliei), în Estádio do Dragão, în orașul Porto, pentru a 10-a zi din Premier League NOS. Meciul va fi transmis în flux de Fox Sports e SPORTTV în Portugalia la ora 20.

Cu misiunea îndeplinită în cupe, Porto va juca din nou duminică, pe 20, pentru Campionatul Portugaliei.

Porto a avut o scurtă perioadă de „vacanță” de la campionatul portughez. Au fost trei meciuri urmate de alte competiții. Toți au câștigat. Prima, o simplă formalitate. A marcat 2-0 la Olympiacos, din Grecia, tocmai completând tabelul pentru ultimul tur al fazei grupelor Ligii Campionilor. Era deja garantat în optimile de finală ca al doilea în grupă. Va relua disputa turneului din februarie cu Juventus.

Următoarele două jocuri au fost însă pe viață și pe moarte. În Cupa Portugaliei și-a asigurat locul în optimile de finală, scor 2-1 în fața lui Tondela. Acum, el așteaptă definiția cine va fi următorul său adversar. Miercuri, 16, tot la Estádio do Dragão, a debutat în Cupa Ligii Portugaliei. Pentru sferturile de finală, scorul s-a repetat cu Paços de Ferreira ca rival.

Campionatul portughez este locul unde a prezentat dificultăți mai mari. Cu 19 puncte (şase victorii, un egal şi două înfrângeri), a început disputa turului a zecea, ocupând poziţia a treia în clasament. La patru puncte sub Sporting, lider. Ca principal, însă, are cea mai bună performanță din Primeira Liga. Din cele 15 puncte disputate în coloană, unul a câștigat 12 (patru victorii și o înfrângere) după ce a marcat 13 goluri și a primit opt.

Porto x Nacional: unde să vizionați, programați, programare și cele mai recente știri, urmăriți minut cu minut în timp real.

FC Porto îl găzduiește pe Nacional, într-un meci pentru etapa a 10-a din Liga NOS. Acestea sunt alegerile lui Sérgio Conceição pentru meci.

Eleven FC Porto: Marchesín; Nanu, Mbemba, Diogo Leite și Zaidu; Otávio, Uribe și Sérgio Oliveira; Tecatito, Taremi și Marega.

Înlocuitori: Diogo Costa, Sarr, Manafá. Fábio Vieira, Grujic, Luis Díaz, João Mário, Toni Martínez și Evanilson.

UNsprezece NAȚIONAL: Daniel Guimaraes; Rúben Freitas, Lucas Kal, Pedrão, João Vigário; Alhassan, Azouni, Danilovic; Kenji Gorré, Camacho și Brayan Riascos.

Supleanți naționali: Riccardo, Koziello, Rúben Micael, Witi, Rochez, Júlio César, Nuno Borges, João Victor și Francisco Ramos.

Manuel Oliveira, din Porto, este arbitrul desemnat pentru confruntarea dintre albaștri și albi și albi. Tiago Leandro și Tiago Mota sunt asistenți, în timp ce Fábio Melo este al 4-lea arbitru.

Bruno Esteves, din Setúbal, va fi la VAR, asistat de José Luzia.