Sacavenense x Sporting: Погледнете каде да го ГЛЕДАТЕ Купот на Португалија ВО ЖИВО

Спортинг ќе се соочи со Сакавененсе во тоа Понеделник (23), во 18:15 часот (време во Бразил), во Националниот стадион Јамор, во Оеирас - Лисабон, за 3. коло од Купот на Португалија. Натпреварот ќе биде проследен од СПОРТ ТВ во Португалија во 22:15 часот.

Спортинг како лидер во португалското првенство, Спортинг отвора втор фронт во понеделник, 23 ноември. Ќе дебитира во изданието 2024/2024 на Купот на Португалија

Спортинг постигна два гола на последните натпревари и двата по 4-4. Првиот, во Лисабон, против Тондела ги смести на врвот во португалското првенство. Вториот, на гостински терен, против Виторија де Гимареш, ја зголеми предноста. Има 19 бода (шест победи и едно реми). Има уште четворица покрај Брага и Бенфика, нивните најблиски гонители.

Почетокот над очекувањата им даде надеж на навивачите за освојување на титула што не се случила од сезоната 1999/2000. Спортинг никогаш не го освоил португалскиот шампионат во XNUMX век. Нормално, се уште е рано за ова, особено ако се земат предвид високите вложувања, имено на Бенфика, но и на Порто во потписи.

Алвиверде, сепак, е исклучиво посветен на локалните турнири, бидејќи не успеа да се пласира во Лига Европа. Тој во последната фаза од квалификациите падна на ЛАСК Линц од Австрија. Оттогаш, тој не изгубил. Имаше пет победи и еден пораз.

Sacavenense x Sporting: каде да гледате, распоред, распоред и најновите вести, следете минута по минута во реално време.