💡Директен извор од LEAGUELANE.com. За дневни профитабилни совети посетете ја нивната врска ПРЕМИУМ ПРЕДВИДУВАЊА.

Англиска Премиер лига
Датум: сабота, 31 октомври 2024 година
Почеток 15:00 ОК / 16:00 по средноевропско време
Локација: Турф Мур (Барнли).

Челзи имаше тежок почеток на сезоната, но вреди да се победи во саботниот дуел против Барнли во англиската Премиер лига.

„Сините“ дојдоа до убедлива победа од 4-0 во Краснодар за да ја прекинат серијата од три последователни нерешени средби во сите натпреварувања.

За Френк Лампард ќе биде охрабрувачки што Хаким Зијех конечно го има своето име во листата на стрелците и таквите како Тимо Вернер и Кристијан Пулишиќ се комбинираат за да ја комплетираат победата во Русија.

Челзи го совлада Манчестер Јунајтед минатата недела во Премиер лигата и ќе ја бара третата победа сезонава во 7 обиди.

Барнли е сенка на она што беше минатата сезона и беше фатен на погрешна страна на табелата, ремизирајќи на 5 натпревари досега.

Тие загубија со 1-0 од Спарс минатата недела и ова уште еднаш ги истакнува нивните проблеми во делот за бодови. Крис Вуд не успева и постигна само 1 гол досега, додека колегите напаѓачи Ешли Барнс, Џеј Родригез и Мајкл Видра допрва ќе постигнат гол оваа сезона.

Затоа сините имаат ниска цена од 1,50 за победа на Турф Мур, додека посетителите можат да одат за 5,50.

Барнли vs Челзи од глава до глава

Имаше 12 средби во Премиер лигата помеѓу овие два тима од 2009 година, а Челзи има одличен рекорд од 8 победи. Барнли успеа да победи само еднаш, додека 3 стагнираат.

Во натпреварот од минатата сезона, „сините“ ги добија двата натпревари, со 3-0 на Бриџ и 4-2 на Турф Мур.

Во последните 6 директни пресметки имаше повеќе од 2,5 гола.

И, конечно, Челзи има 5 победи и уште едно реми во последните 6 гостувања на овој стадион.

Предвидување на Барнли против Челзи

Со одличен рекорд на h2h и одлична форма на голови на негова страна, тој не треба да гледа подалеку од победата на сините во сабота. Избраниците на Френк Лампард имаат некои проблеми во одбранбениот простор, но треба добро да се справат со офанзивната единица која постигна само 1 гол оваа сезона.

Покрај добрите опции на „сините“ на клупата и доколку Лампард реши да го одмори Вернер, ова отвора можност за младиот Тами Абрахам или Оливие Жиру, а исто така е и случајот за Каи Хаверц кој има речиси слична замена во Пулишиќ. или Мејсон Маунт.

Можеме да видиме и дека натпреварите со Челзи се отворени во второто полувреме и дека 5 од 6-те гола што ги постигнаа на гости оваа сезона се дадени во последните 45 минути игра и затоа над 1,5 гола во второто полувреме е добро заминување.